Granice mitycznego Oberschlesien czyli zanim powstanie autonomia?

Granice mitycznego Oberschlesien czyli zanim powstanie autonomia?

20130904_191159Na Śląsku już projektowane są tablice informujące o przybyciu na teren Górnego Śląska. Herb, przypominający pruskiego orła, a poniżej napisy: po śląsku, czesku, niemiecku i na końcu po polsku, mają witać przekraczających planowaną już chyba granicę. Pomysłodawcą umieszczenia ich na rogatkach Mysłowic jest pan Eugeniusz Starzak, członek Rady Osiedla Larysz. Słynie on z organizacji wielu imprez – między innymi „Oberfestu”, na którym królowały stroje ludowe, ale nie śląskie a z Bawarii. W zeszłym roku Pan Starzak był członkiem grupy inicjatywnej dążącej do likwidacji Miasta Mysłowice. Zbierano podpisy pod wnioskiem, czy petycją. Pomysł polegał w zasadzie na połączeniu niektórych dzielnic z innymi powiatami/miastami. Z wykrojonych terenów powstać miało miasto „Wesoła Śląska”. Co z resztą dzielnic, nie za bardzo było wiadomo – czy połączyć z Katowicami, Sosnowcem czy może z Jaworznem. Mysłowice jest najstarszym z tych miast, liczy sobie przeszło 650 lat.
Nie dawno, na terenie komunalnym wykorzystywanym przez Radę Osiedla Larysz oraz Śląską Ferajnę na imprezy takie jak wspomniany „Oberfest” pojawił się napis „Górny Śląsk dla Górnoślązaków” po polsku i po niemiecku. I znowu tropy wiodą do Starzaka. Jego firma garmażeryjna „Hajdi” jest reklamowana na tym samym szyldzie.
No cóż gdy kot śpi myszy harcują. Kiedy politycy zajmują się politykierstwem a nie dbaniem o dobro wspólne czyli polityką, dezintegracja państwa postępuje. Wszak na zasadzie tolerowania RAŚ daje się przyzwolenie na łamanie prawa. Na szczęście radni PiS w Mysłowicach nie poparli uchwały wspierającej wniosek posła Plury z PO o jak najszybsze uznanie języka śląskiego. Tam PiS się jeszcze broni – trwa na posterunku.

Jadwiga Chmielowska
Tekst ukazał się w Gazecie Polskiej Codziennie

Opis autora

admin

Jest 56 komentarzy. Dodaj twoje

 1. 26th Listopad 2013 | Abercrombie and Fitch sale napisał:
  A sample that can to support identify this idea valueable could be to be sure that aside analysis with regards to residential need. Every banners along with adverts you are likely to go shopping for pertaining to wherefore any online language learning resources are not able to observation as well in relation to just what exactly use classified ads. An item introduced more durable every time a group of implementing fundamental personnel clothe themselves with get your hands on useful preparing and even quickness options a continuous through this digesting..
 2. 27th Listopad 2013 | jordans shoes napisał:
  An fascinating discussion is worth comment. I believe that you simply must write alot more on this subject, it may not be a taboo topic but frequently many people aren't sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers jordans shoes http://ameblo.jp/cheapjordanslda/entry-11662896542.html
 3. 27th Listopad 2013 | ugg stövlar napisał:
  Just appreciate my ugg stövlar http://affarskontakt.com/aspnet_client/skobutiker/ugg.asp?id=5/'s
 4. 27th Listopad 2013 | uggs kopior napisał:
  I really like my uggs kopior http://duojag.nu/img/rosa/ugg.asp?id=12/. these are my initial an individual, thier sooo adorable and trendy.
 5. 27th Listopad 2013 | save napisał:
  I merely such as handy information you provide in your reports. I'm going to search for the site along with test out once more below frequently. My business is relatively guaranteed I will be shared with lots of innovative stuff right here! All the best . for the next!
 6. 27th Listopad 2013 | new balance m1400 napisał:
  Granice mitycznego Oberschlesien czyli zanim powstanie autonomia? | Twoje lokalne źródło informacji...

Dołącz do konwersacji

Musisz być zalogowany żeby móc komentować