Już niedługo walentynki :)

Już niedługo walentynki :)

Walentynki jest to z całą pewnością dzień niezwykły, gdyż podzielił on społeczeństwo na dwie zasadnicze grupy. Jedni, mowa tu w szczególności o zakochanych, cieszą się na te chwile planując je od dawna. Druga grupa zaś, najczęściej osób samotnych, lecz nie tylko (część mężczyzn będących w związku), nie może znieść tego przesłodzonego klimatu jaki 14 lutego zewsząd panuje. Walentynki kojarzą się jednak wszystkim osobom, których wiek pozwala na wydawanie własnych opinii, ze zwyczajem przyniesionym z tak zwanego zachodu, na kształt kolejnego obok halooween amerykańskiego święta. Dają się słyszeć komentarze, że zatruwa to nasze polskie zwyczaje, rozmywa narodową osobowość młodego pokolenia. Prawdą jest jednak, że nawet w szkołach panuje zwyczaj, przyjęty zresztą dość wesoło, pisania przez uczniów do siebie anonimowych, (najczęściej ze względu na nieśmiałość młodego człowieka), walentynek i ku uciesze dzieciaków rozdawanie ich w trakcie lekcji. Tego dnia właściciele restauracji, kin, kwiaciarni i wszystkich którzy oferują różowo-czerwone kojarzone z walentynkami rzeczy, zacierają ręce, ponieważ popyt na oferowane przez ich dobra jest niebagatelnie wyższy niż w innym okresie. W skrócie rzecz ujmując, są i pochlebcy jak i przeciwnicy takiego obchodzenia dnia 14 lutego. Jedno jest pewne, w współczesnych czasach nie możliwym jest zapomnieć o tym dniu i jego już powszechnie przyjętym znaczeniu.
Okazuje się jednak iż święto to obchodzone było w europie południowej i zachodniej od czasów średniowiecza, lecz do nas zawitał znacznie później, bo w od lat 90 XX wieku wraz z kultem świętego Walentego. Mówi się, iż walentynki konkurują z słowiańskim świętem, tak zwaną Nocą Kupały (odbywa się na przełomie dni 21-22 czerwiec), obiektywny obserwator zauważy natomiast, jak z ogromną przewagą walentynki górują obecnie nad słowiańskim obyczajem, nawet mimo niedawnych zawirowań jakie poczyniła znana w świecie polskiej popkultury grupa Donatan z liderem który uważa się za Polaka i Rosjanina jednocześnie (!?!).
Czego można obawiać się w tradycji walentynek obok amerykanizacji polaków ? Powszechnym i być może słusznym poglądem jest idea wykorzystywania święta Walentego do przełamania stagnacji handlowej na rynku, jaka występuje przecież w okresie między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą. Jest w tym wiele racji, ponieważ walentynki dla osób będących w związku budzą obowiązek zorganizowania wspólnego uroczystego wieczoru, trwale zapisał się też obowiązek obdarowywania. Dla osób samotnych w tym dniu powszechnym jest poczucie presji społecznej, która de facto kończy się często organizowaniem tak zwanych spotkań singli, spotkań w gronie znajomych. Obie te sytuacje wiążą się z wydatkami, jakie należy ponieść, aby święto walentynek z należnym rozmachem i dla spokoju w szczególności mężczyzn odbyć i choć wszyscy zdają sobie sprawę, że tradycje towarzyszące temu świętu z całą pewnością są wykreowane przez media, to może warto mieć kolejną okazję do oderwania się od szarej rzeczywistości.

Opis autora

admin

Dołącz do konwersacji

Musisz być zalogowany żeby móc komentować