Komisja doraźna ds. sprzedaży MCZ – pierwsze dwie rundy.

Komisja doraźna ds. sprzedaży MCZ – pierwsze dwie rundy.

Z inicjatywy radnych Piotra Oślizlo, Daniela Jacenta oraz Bernarda Pastuszki została powołana komisja doraźna do sprawy wyjaśnienia i oceny procedury zbycia udziałów w Mysłowickim Centrum Zdrowia Sp. z o. o.
Odbyło się już drugie posiedzenie, na którym radni starają się wyjaśnić dlaczego spółkę, która jest następcą dawnego Szpitala nr 1 zbyto na tak fatalnych warunkach. Jak okazuje się sprzedano rzeczywiście za 135 tyś złotych… oraz, jak podsumował na wtorkowym posiedzeniu komisji jej przewodniczący Piotr Oślizło, za „obietnicę gruszek na wierzbie”. Członkowie zespołu negocjacyjnego argumentowali,
że tak nisko wyceniono wartość udziałów spółki w memorandum przygotowanym przez „niezależną, wyłonioną w przetargu firmę ekspercką”, tyle, że na zlecenie miasta, żeby się pozbyć kłopotu za wszelką cenę. Ale dla każdego rozsądnego człowieka cena zbycia jest szokująca i przyjąć ją można z niedowierzaniem.
Nominalna wartość udziału wynosiła 500 zł, zaś po wycenie 15 zł ?.
Mniej niż dopuszcza kodeks spółek handlowych. Dlaczego w dodatku przed sprzedażą nie umorzono bezwartościowych udziałów ? – pytał radny Piotr Oślizło.
Jak w toku posiedzenia twierdził i wykazywał radny Zbigniew Karaszewski
podmioty oraz osoby wchodzące w skład Mysłowickiego Konsorcjum Medycznego mają tak małe dochody roczne, że nijak nie rokują, w jego ocenie, na to by spłacić miliony długu MCZ. Zaś „zobowiązanie” inwestowania kolejnych milionów w rozwój to w istocie fikcja literacka.
Co więcej radny Karaszewski powiedział, że nie może pojąć jak można usiąść do negocjacji z kimś kto prowadzi przez parę lat firmę z właściwie bardzo mizernym skutkiem. Nie potrafi wyjść z długów. Ma ciągłe zwiększające się kłopoty z płynnością finansową. I z nim negocjuje się „prowadzenie firmy” w świetlaną przyszłość … czy co gorsza sprzedaż na chyba nie bardzo atrakcyjnych dla miasta warunkach …
Przypomnijmy, że Kajetan Gornig był prezesem MCZ Sp. z o.o. powołanym na tą funkcję przez Edwarda Lasoka w lutym 2011 roku. Teraz dalej zarządza spółką po jej sprzedaży. Jest wspólnikiem i prokurentem spółki Olk-Med, wchodzącej w skład Mysłowickiego Konsorcjum Medycznego, które kupiło zarządzaną przez niego spółkę. Kajetan Gornig jest tez radnym PO w Gliwicach. Był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gliwice. Jednak został odwołany z tej funkcji. Według przewodniczącego komisji doraźnej Piotra Oślizło wyjaśnienia wymagają kulisy i prawidłowość powołania go na funkcje prezesa MCZ w Mysłowicach.
Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że jak wyraził się podczas pierwszego posiedzenia zastępca prezydenta Grzegorz Brzoska „miasto chciało pozbyć się problemu” . Dlatego jak wynika z dokumentów, nie rozpatrywano innych wariantów niż sprzedaż MCZ w całości.
Choć radni Daniel Jacent, Piotr Oślizło i Andrzej Sikora apelowali do prezydenta jeszcze w 2011 roku, by połączyć oba szpitale miejskie, najlepiej pod zarządem dyrektor Ewy Ficy. Zapewne potrafiła by zredukować koszty administracji i wyprowadzić szpitale na prostą. Tak jak to udało się z Szpitalem nr 2. Jak się okazało nie przyjęto też oferty zakupu części udziałów spółki, jaką złożył na wstępnym etapie całej sprawy jeden z podmiotów…

Co prawda prezydent i jego zastępca tłumaczą publicznie, że nie sprzedano budynków i nieruchomości dawnego Szpitala nr 1, ale jak się okazuje przedstawiciele Mysłowickiego Konsorcjum Medycznego już o zabiegali to w toku negocjacji. Zamierzają nabyć nieruchomości dawnego szpitala w niedługiej perspektywie. Umowę dzierżawy nieruchomości zawarto do 2022 roku, ale można przecież dokonać jej rozwiązania lub zmiany. Pamiętajmy, że chyba głównymi „fruktami” MCZ są roczny kontrakt z NFZ na sumę 7 milionów złotych, oraz perspektywa otrzymania środków norweskich na remonty i doposażenie placówki.
Według radnego Daniela Jacenta cała sprawa przypomina nieco prywatyzacje dokonywane w latach 90-tych, po oficjalnym przekształceniu PRL w obecny ustrój, gdy uwłaszczali się dawni funkcjonariusze systemu komunistycznego. Podczas komisji padały też porównania całej sytuacji do pamiętnych tzw. spółek nomenklaturowych.

Dawid Nowok

Opis autora

admin

Dołącz do konwersacji

Musisz być zalogowany żeby móc komentować