Światowy dzień mruczków

Światowy dzień mruczków

Dzisiaj wszyscy dumni właściciele mruczków jak zresztą i one same obchodzili Światowy Dzień Kota. Rokrocznie w Polsce od 2006 roku za sprawą miesięcznika „Kot” oraz z inicjatywy pana Wojciecha Alberta Kurkowskiego wszystkie koty rasowe jak i te mniej mają swój jedyny ważny dzień w roku. Tego dnia organizowane są wystawy kotów, różnego rodzaju akcje w schroniskach, wszystko po to by zwrócić uwagę społeczeństwa na tych mniejszych czworonożnych przyjaciół, ale również na ich poważny problem, bezdomność.
Postanowiliśmy z tej uroczystej okazji nieco zgłębić temat, tego relatywnie niedawno (ok.9500 tyś lat temu) udomowionego ssaka. Oto garść ciekawostek z kociego świata:

1) Kot żyjący na wolności dożywa średnio wieku 8 lat, natomiast ten trzymany w domu nawet lat 20.

2) Najdłużej wg Księgi Rekordów Guinessa (38 lat i 3 dni )żyła kotka o wdzięcznym imieniu Creme Puff.

3) Kotka swoje kocięta gdy te osiągają wiek 3 miesięcy odrzuca, zmuszając je w ten sposób do samodzielności.

4) Przeciętny kot przesypia każdego dnia średnio 13-14 godzin, jednak zdarzają się mistrzowie tegoż fachu którzy śpią od 16 nawet do 20 godzin codziennie.

5) Koty ocierając się o nogi właściciela tudzież jego gości zaznaczają w ten sposób swój „teren”. Przez ludzi jest to odbierane jako objaw sympatii czworonoga.

6) Ruja kotki trwa od 5 do 6 dni. W ciągu roku kotka przeżywa od 2 do 4 rui. Rodzi ona średnio od 3 do 5 kociąt, a ponieważ kotki współżyją z różnymi kocurami, ich kocięta z jednego miotu najczęściej mają różnych ojców.

7) Kot mieszkający z ludźmi 80 % swojego czasu przeznacza na odpoczynek, znacznie więcej niż kot podwórkowy. Ten z kolei paradoksalnie więcej czasu przeznacza na higienę oraz na polowanie.

8) Należy uważać, gdyż machanie przez kota ogonem oznacza zdenerwowanie, jednak machanie samą końcówką ogona to zainteresowanie.

9) Istnieje około 100 ras kotów. Istnieją 4 kategorie ras według organizacji FIFe (I kategoria – koty perskie i egzotyczne, II kategoria – koty półdługowłose, III kategoria – koty krótkowłose i somalijskie, IV kategoria – koty syjamskie i orientalne).

10) Tylko 3 % kotów to koty rasowe, z czego odsetek nadaje się na wystawy.

My jednak kochamy wszystkie mruczki. A osobom, które zapomniały o święcie swoich milusińskich przypominamy, że nawet spóźniony ukochany przez kota smakołyk powinien sprawę załatwić.

MM

Opis autora

admin

Dołącz do konwersacji

Musisz być zalogowany żeby móc komentować