Będzie wydobycie pod Brzezinką i Kosztowami?

Będzie wydobycie pod Brzezinką i Kosztowami?

Przy ulicy Dworcowej w Brzezince trwają odwierty w ziemi. Jak dowiedzieliśmy się prace badawcze prowadzone są w celu ustalenia kolejnego złoża „Brzezinka” . Wcześniej badania prowadziła grupa Tauron w ramach której funkcjonuje kopalnia Sobieski z Jaworzna. Wykonywano je na terenie Dziećkowic. Pod Brzezinka wydobywać chce też Katowicki Holding Węglowy czyli KWK Mysłowice-Wesoła.

Mieszkańcy obu dzielnic już zbierali podpisy i protestowali przeciwko wydobyciu pod ich domami

Są zbierane podpisy przeciwko wydobyciu węgla kamiennego pod Brzezinka i Kosztowami. Mieszkańcy wiedza dobrze jako to się kończy na przykładzie choć by Morgów czy Wesołej. Szkody górnicze pękające ściany w budynkach i zapadliska, cofające się wody gruntowe oraz pojawianie się podtopień z powodu zapadania się terenu. To tylko niektóre efekty uboczne pracy kopalń. Jako pierwszy sprawę poruszył radny Daniel Jacent pytając o temat wierceń w Brzezince w rejonie na komisji Samorządności i Przestrzegania Prawa 19 lutego. Wiceprezydent Jan Wajant nie potrafił odpowiedzieć co to za prace. Radny Wiesław Tomanek wyjątkowo skwapliwie starał się wyjaśnić, że sprawa dotyczy kwestii która ma być dopiero omawiana. Wydaje się, że Tomanek zna sprawę wyjątkowo dobrze. Jako że był pracownikiem KWK Mysłowice – Wesoła. W trakcie rozmowy proponował również by na posiedzenie Komisji Gospodarki zaprosić jedynie przedstawicieli firmy, która ma prowadzić inwestycje. Radny Piotr Oślizlo zawnioskował jednak by zaprosić również przedstawicieli Głównego Urzędu Górniczego, aby mogli oni również przedstawić swoją opinię co do planowanych inwestycji. W najbliższy poniedziałek ma odbyć się komisja Gospodarki, która będzie poświęcona temu tematowi – mieszkańcy są również, a może przede wszystkim zaproszeni na jej obrady. Początek obrad Komisji o godzinie 15.

By złożyć podpis przeciw wydobyciu węgla pod Brzezinka lub Kosztowami można kontaktować się z radnym Danielem Jacentem mail: danieljacent@tlen.pl lub telefonicznie pod numerem: 503099306.
MM

Opis autora

admin

Dołącz do konwersacji

Musisz być zalogowany żeby móc komentować