Kopalnia w Brzezince taka jak w Turcji?

Kopalnia w Brzezince taka jak w Turcji?

Kopalnia która ma być budowana w Mysłowicach, ale już po wyborach samorządowych,ma wydobywać węgiel metodą upadową. Bez budowania drogich w utrzymaniu szybów. Taka sama metoda została zastosowana w kopalni w Turcji w której niedawno doszło do strasznej tragedii i zginęło ponad trzystu górników. Tam też dążono do obniżenia maksymalnie kosztów wydobycia. Niestety kosztem bezpieczeństwa. Jak podaje Trybuna Górnicza:
Zdaniem górników, którzy stracili we wtorkowej katastrofie swoich braci i kolegów winę za fatalne skutki ponoszą menedżerowie, których trzeba surowo ukarać. Po przeprowadzonej przez rząd prywatyzacji kopalń koszt wydobycia tony surowca spadł ze 140 dol. do 24 dol., jednak efektem są najgorsze w Europie wskaźniki bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Od 1941 r. w tureckich kopalniach zginęło łącznie ok. 3000 górników, ale większość ofiar (ok. 2,4 tys.) przypada na ostatnich kilkanaście lat.
Media poinformowały że po wywiezieniu na powierzchnię ostatnich ciał górników władze tureckie nakazały zamurować wszystkie wejścia do upadowych prowadzących w głąb kopalni.

Niektóre mysłowickie media jednak wychwalają pomysł powstania nowej kopalni. Urzędowa telewizja, działająca za pieniądze podatników, akcentuje mocno, że powstaną nowe miejsca pracy. Podobnie portal internetowy reklamujący lokalne mutacje lewicy.
Twarde stanowisko przeciw budowie kopalni na wszystkich spotkaniach z mieszkańcami i na forum Rady Miasta prezentują przede wszystkim radni Daniel Jacent, Piotr Oślizło. Wielu radnych SLD Mysłowickiego Porozumienia Samorządowego oraz PO nie podpisało protestu przeciw prywatnej kopalni spółki NIWKA. Podobnie jak Edward Lasok nie opowiadają się do końca jednoznacznie w tej sprawie.
Istnieje poważna obawa czy ci którzy obecnie dystansują się do kwestii tak drażliwej dla większości mieszkańców, półgębkiem są przeciw lub w ogóle nie wypowiadają się w tej sprawie nie zmienią zdania zaraz po wyborach. W końcu ktoś musi sfinansować kampanijne bilbordy, koncerty, reklamy i portale…

Jerzy Sokół

Opis autora

admin

Dołącz do konwersacji

Musisz być zalogowany żeby móc komentować