Wystąpienie Piotr Oślizło na posiedzeniu roboczym radnych w dniu 19.01.2017 w sprawie nieprawidłowości związanych z finansami publicznymi MPWiK

Szanowny Panie Prezydencie!

Może jestem w błędzie … Przecież nie jestem Duchem Świętym żeby wszystko wiedzieć i wszystko przenikać … Ale to co dociera do mojej świadomości próbuję jakoś logicznie ogarnąć i mam problem … Bo gdy dzieje się krzywda najbiedniejszym i bezbronnym nie wolno być biernym …
W kampanii wyborczej prezentował się pan jako człowiek zatroskany o dobro wspólne miasta, ale i dobro mieszkańców … Jako człowiek uczciwy. To z jednej strony.
A z drugiej, to z Pana inicjatywy szybko rośnie dług publiczny miasta, a i MPWiK-u. Zastanówmy się zatem, co to takiego jest ten dług publiczny?
Otóż są to pieniądze, które określone instytucje finansowe postawiły do dyspozycji podmiotom działającym na rzecz przypisanych im mieszkańców obowiązanych do finansowania tej działalności, choć nie za każdą cenę. Instytucje te postawiły do dyspozycji określony kapitał, na określony czas, do zwrotu, ale i za określonym wynagrodzeniem w formie odsetek od kapitału.
A skąd na przykład miasto czy MPWiK wezmą pieniądze żeby oddać wierzycielowi kapitał i odsetki? Czy wezmą od innych instytucji finansowych, żeby je w nieskończoność tuczyć? Żeby dług publiczny w nieskończoność powiększać? Żeby się tym instytucjom sprzedać do niewoli?
No niekoniecznie w nieskończoność! Bo w tym pokerze owi wierzyciele prędzej czy później mogą powiedzieć – sprawdzamy! W dodatku się zmówią, że żaden nowego kapitału już nie da, nadto zażądają niezwłocznego zwrotu środków postawionych wcześniej do dyspozycji i to z odsetkami, najlepiej z racji jakichś umownych uchybień … W żargonie banksterów nazywa się to default’em i się zdarza tak jak wypadki samochodowe …
Ogłosi Pan wtedy referendum w sprawie samoopodatkowania się mieszkańców na ten zbożny cel? A jak mieszkańcy uznają w tym referendum że cel jest niecny i pieniędzy nie dadzą? To co? Czy ci, którzy Pana „namawiali” do zadłużania się będą mieli problem z tym żeby Pana bez litości wsadzić do więzienia? Bo to Pan narobił długów, a nie publika. Bo Pan wcześniej mieszkańców o zgodę na zadłużanie się nie pytał i nie pytali się też radni.
Czy może dziwić, kiedy jako Piotr Oślizło mam zainwestować moje pieniądze, to chcę mieć wpływ na to jakiemu celowi będą służyć? A śmiem przypuszczać, że podobnie uważa większość pełnoletnich obywateli.
Jednak z jednym co najmniej wyjątkiem. Z wyjątkiem pana prezesa Piotra Gałuszki, który uważa, że nawet radni, członkowie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta nie mają prawa wtrącać się w poczynania finansowe, które podejmuje on jako funkcjonariusz publiczny, sięgając bez opamiętania do kieszeni mieszkańców, bez litości dla biednych i po wdowi grosz. Za mało zarabia więc musi dorabiać ustawiając przetargi ? A może pan Prezydent i członkowie rady nadzorczej też za mało zarabiają, zaś obowiązki służbowe mają przypisane tylko teoretycznie? Czy prokuratura, obok postępowań karnych winna wdrożyć i służbowe? To zdumiewa i niepokoi, ale jeszcze bardziej martwi krótkowzroczny i w gruncie rzeczy niemądry, niefrasobliwy stosunek elity samorządowej miasta do potęgowania długu publicznego.
A byłoby jeszcze gorzej gdyby się okazało, że jest to celowa i wyrachowana działalność pasterzy wynajętych przez kreatorów pieniądza do strzyżenia owiec. Załóżmy jednak, że aż tak źle nie jest, chociaż niejedno może świadczyć że coś jest na rzeczy. Wyjaśnianiem wątpliwości i śledztwem zmierzającym w tym kierunku winny zająć się służby i organy … Naszą rolą winno być postawienie naszych lokalnych finansów publicznych na nogi.
Dlatego wzywam do opamiętania oraz transparentnego i uczciwego policzenia pieniędzy. Do poinformowania mieszkańców ile ich ten interes będzie dodatkowo kosztował oraz ogłoszenia referendum lokalnego w sprawie zgody mieszkańców na jasno zdefiniowaną formę dodatkowego samo opodatkowania, jeśli nie znajdziemy nikogo chętnego i zdolnego do racjonalnego redukowania długów bez nadmiernego obciążania mieszkańców. Już teraz, niezwłocznie … Zanim dojdzie do default’u.
A ponieważ mowa o pieniądzach, to gorąco zachęcam pana Prezydenta do rezygnacji z wymuszania poświadczania nieprawdy we wnioskach taryfowych – żeby redukować opłaty – skoro prowadzi to do powiększania długu.

Opis autora

admin

Dołącz do konwersacji

Musisz być zalogowany żeby móc komentować