Tragiczny budżet Mysłowic

Czy radykalne cięcia budżetowe przygotowanym przez Regionalna Izbę Obrachunkową w Mysłowicach zwiastują masowe zwolnienia i stagnację w inwestycjach ?

W ostatnich dniach burzliwą dyskusję wywołało nieuchwalenie przez Radę Miasta projektu budżetu przygotowanego przez Prezydenta Dariusza Wójtowicza.

Konieczne było zatem ustalenie budżetu dla Myslowic  przez Regionalną Izbę Obrachunkową, która jednak mocno obcieła planowane na prawie półmiliarda złotych wydatki i kolejne zadłużenie miasta na prawie 50 milionów złotych.

Radykalne cięcia, które przewiduje ten dokument, nie pozostawiają złudzeń co do skali potencjalnych konsekwencji. Wśród najbardziej niepokojących scenariuszy wymienia się masowe zwolnienia w urzędzie miasta oraz jednostkach podległych, które zdaniem ekspertów są nieuniknione w obliczu drastycznych ograniczeń finansowych.

Zgodnie z przyjętym budżetem, można się spodziewać się nie tylko zamrożenia wszelkich podwyżek, ale także braku jakichkolwiek inwestycji przez najbliższy rok. Ta sytuacja wywołuje niepokój nie tylko wśród pracowników sektora publicznego, ale także wśród przedsiębiorców oraz lokalnej społeczności, która obawia się negatywnych skutków dla rozwoju miasta i utrzymania infrastruktury.

Potencjalne zwolnienia grupowe stawiają w trudnym położeniu nie tylko pracowników, ale także ich rodziny oraz całe środowisko lokalne. Bez wątpienia taka sytuacja może przyczynić się do wzrostu bezrobocia oraz pogorszenia warunków życia mieszkańców. Dodatkowo, brak inwestycji może spowodować zahamowanie i tak marnego rozwoju gospodarczego miasta, co będzie miało długotrwałe konsekwencje dla lokalnej społeczności.

W obliczu tych wyzwań ważne jest, aby przyszły prezydent i radni podjeli odpowiednie działania mające na celu złagodzenie skutków radykalnych cięć budżetowych.

Mysłowice w ostatnich latach utrzymywały się na powierzchni właściwie tylko dzieki pomocy Rządu Mateusza Morawieckiego. Konieczne staje się szukanie alternatywnych źródeł finansowania, oszczedności oraz opracowanie strategii naprawy sytuacji gospodarczej miasta…

Tylko w ten sposób można zapewnić stabilność i perspektywy rozwoju dla mieszkańców Mysłowic w obliczu trudnej sytuacji budżetowej.

Bo na nowy rząd (“piniędzy ni ma i nie będzie”) raczej liczyć nie można.

D J

Opis autora

admin

Dołącz do konwersacji

Musisz być zalogowany żeby móc komentować